Adopcja kotów,  Jak przygotować się na kota,  Karmy dla kotów,  Kot to styl życia,  Porady

Jak przygotować dom na nadejście kota

Cześć wszystkim 🙂

Dzisiaj przedstawię Wam, na podstawie swojego życiowego doświadczenia, jak przygotować dom na przyjście kociaka. Oczywiście każdy miłośnik zwierząt posiada wbudowaną świadomość ich potrzeb, ale zdarza się, że człowiek zwyczajnie zapomni o czymś. W konsekwencji tego, czasem może dojść do przykrych zdarzeń. A tego oczywiście chcemy uniknąć 🙂

Podstawową kwestią jest wyposażenie domu/mieszkania w niezbędne akcesoria takie jak miski, czy kuweta. Gdzie je umieścić? Na pewno nie obok siebie. Każda z tych rzeczy powinna znajdować się w innej przestrzeni, by futrzak miał wydzielone strefy komfortu. Najlepiej by kuweta znajdowała się w łazience, jeśli jednak nie jest to możliwe, to zachowajcie możliwie największą odległość od misek.

Nawiązując do misek, moja Czarnula ma trzy. Jedna na wodę, a dwie pozostałe na oba typy karmy. Miałam kiedyś egzemplarz łączony i jak dla mnie całkowicie się nie sprawdza. Natomiast jeśli chodzi o karmę, to wiadomo, że musi być wysokiej jakości. Moja kicia zajada się tą marki Arion, która zawiera w sobie zwiększone stężenie kwasów omega-3 i omega-6, które jak wiadomo, mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie naszych podopiecznych.

Kociaki, które z natury są ciekawskie, mogą być przytłoczone nagłą zmianą otoczenia. Dlatego niezwykle ważne jest, by mogły teren badać na “własną łapkę”. Jeśli wejdzie w jakąś szparę, nie bójcie się, na pewno wyjdzie. Koty lubią ciemne i ciasne miejsca, dlatego “wyszarpując” już i tak wystraszonego zwierzaka, możecie zafundować mu przykre przeżycia. Oczywiście inna sprawa jest w momencie, gdy miejsce, które wybrał sobie maluch, jest niebezpieczne (np. szczelina między ścianą a szafką RTV z całym okablowaniem). Wtedy należy niezwłocznie wydostać kota z takiej przestrzeni.

Bardzo dobrym, dla mnie wręcz obowiązkowym, rozwiązaniem jest drapak. Najlepiej taki, który ma w sobie dużo skrytek i wiszących akcesoriów. Dla kociaka będzie to idealne miejsce do zabawy, dla nas względny spokój o meble 🙂 A skoro już jesteśmy przy zabawie, konieczne jest by taki kociak, miał swoje zabawki, którymi możecie bawić się razem. Młody łowca zaspokoi swój instynkt, Wy rozpoczniecie proces oswajania, który zaowocuje naprawdę silną więzią.

Z racji tego, że obecnie mamy sezon na ogólne topienie się organizmów, niemal każde okno i balkon pozostają otwarte. Dlatego niezwykle ważne jest, by odpowiednio je zabezpieczyć. Należy osiatkować balkon i okna, natomiast jeśli okna chcemy tylko uchylić, warto wyposażyć się w specjalne kratki. Nakłada się je bezpośrednio na uchylone okno, dzięki czemu zagwarantujemy bezpieczeństwo naszemu pupilowi. Widzieliście te straszne filmiki z interwencji, gdzie ratowano kota który chciał się wydostać przez taki otwór? Jeśli nie ma szybkiej pomocy, to zwierzę potwornie cierpi. A po co narażać swoich towarzyszy na takie katusze, skoro przy naprawdę niskiej cenie, można zapewnić im bezpieczeństwo?

Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca i była to ciekawa lektura. Niemniej jednak zdaję sobie sprawę z tego, że to wierzchołek wszystkich kwestii, które należy poruszyć na ten temat. Stopniowo będę uzupełniać luki i mam nadzieję, że mi w tym pomożecie. Trzymajcie się cieplutko i pamiętajcie o piciu dużej ilości wody, nie zapominajcie przy tym o swoich zwierzakach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *